April 18 2026 17:18:24
Logga in
Användarnamn

Lösenord



Inte registrerad användare?
Klicka här för att registrera dig.

Förlorat lösenordet?
Begär ett nytt här.
Navigation
Omröstning
Vad tycker du om dina möten med polisen på vägarna ?

Ja, det har jag bara bra erfarenheter av!
Ja, det har jag bara bra erfarenheter av!
80% [4 Röster]

Nej, det är inte alls några trevliga möten!
Nej, det är inte alls några trevliga möten!
20% [1 Rösta]

Är helt neutral i denna fråga, varken bra eller dåliga!
Är helt neutral i denna fråga, varken bra eller dåliga!
0% [0 Röster]

Jag har aldrig sett Polisen på vägarna!?
Jag har aldrig sett Polisen på vägarna!?
0% [0 Röster]

Förstår inte frågan
Förstår inte frågan
0% [0 Röster]

Röster: 5
Du måste vara inloggad för att rösta.
Påbörjad: 27.03.26

Omröstningsarkiv
Mest kommenterade
Manualer/Guider
· koppling och elschem... 10
· Koppla och ansluta e... 9
· Byte av hallgivare i... 5
· Byte till CD spelare... 4
· Byta vattenpump Volv... 4
· Laga rosthål i trö... 4
· Kamremsbyte Volvo 740 3
· Felkoder Volvo 740 3
· Helljuset låser sig... 3
· Lackera stötfångare 2
Nyheter
· Trådar, poster, Vol... 3
· Stort tack till 1000... 1
· Besök Bettan Volvo ... 1
· Volvo 740 och 940 by... 1
· Projektet "Vita Padd... 1
· Videoguide Blå inst... 1
· Kvalitets Munkjackor... 1
· Lösning på lysande... 1
· Besök Volvoswedens ... 1
· MUCAR 892BT Ett prof... 1
Mest populära
Manualer/Guider
· koppling och elschem... 15419
· Felkoder Volvo 740 14034
· Luftmassemätare 8474
· Komplett felsökning... 8332
· Rengöring av spjäl... 8024
· Volvo 740 armatur sa... 7431
· Felsökning av gener... 7193
· Byte av mittenbälte... 6609
· Volvo v70 instruktio... 6575
· Byta vattenpump Volv... 6454
Nyheter
· Trådar, poster, Vol... 57192
· Nollställa service ... 30279
· Alla åtdragningsmom... 28334
· NY GUIDE Omklädsel ... 23033
· Felkoder Volvo 940 h... 21781
· Så här byter du va... 20080
· Besök Volvoswedens ... 19236
· Lösning på Felkod ... 19042
· Byta kamrem på volv... 18816
· Felkoder Volvo 740 h... 18399
UDIAG X-60 en OBD2 felkodsläsare för både GDS och verkstad
Medlemmar / användareX-60 heter denna OBD2 felkodsläsare från UDIAG. Det är en diagnos scanner med mycket hög kvalitet. X-60 riktar sig inte bara till dig som Gör-det-självare utan har även funktioner och verktyg som passar dig som arbetar professionellt med kunder varje dag på en bilverkstad. Enheten supportar över 130+ olika bilmärken och är även fullt packad med 34+ underhålls funktioner som exempelvis DPF, SRS, EGR, omkodning av bränslespridare och mycket mer. Detta diagnosverktyg kan också koda och programmera om ECU. Den klarar av flera olika protokoll som ISO 15765-4, UDS, KWP2000, SAE J1850 och också CAN-FD, DoIP för dig som kör lite nyare årsmodeller av bilar.
En stor fördel också att du kan välja Svenska som språk i denna felkodsläsare. Till skillnad från vissa andra OBD2 läsare så får man sitt språk på varje meny och funktion. Förutom Svenska så finns det 27 andra språk att välja på.



Modellen X-60 har en mycket snabb uppstart och är utrustad med en fyrkärnig processor på 2,0 GHz samt 4gb RAM-minne. I och med detta gör att den arbetar mjukt och smidigt när du bläddrar i läsarens alla menyer. Enheten är också laddad med hela 64 GB lagringsutrymme så du kan spara både mjukvara och massor med avläsningsloggar.
X-60 har ett hög kapacitets batteri på 9450 mAh som ger förlängd driftstid, perfekt för verkstadsbruk eller mobila tekniker som behöver pålitlig ström hela dagen.
Touchskärmen har en storlek på 8 tum och en upplösning 1280x800, detta ger en kristallklar bild och ger dig en svepvänlig känsla vid varje diagnosuppgift.
När du ansluter OBD2 dongeln så hittar denna enhet automatiskt ditt VIN-nummer och vilket bilmärke och modell du ska felsöka. På bakisdan av diagnosenheten finns även en 8 megapixel kamera som kan användas även för att scanna av VIN nummer manuellt.



Du hittar även ett justerbart stativ på baksidan och eftersom detta OBD2 diagnosverktyg är helt trådlöst kan du enkelt och bekvämt felsöka din bil framför exempelvis motorn och motorhuven.
Detta mycket professionella OBD2 verktyget levereras i en stryktålig och skyddande väska. Om du eller någon av dina anställda skulle råka tappa denna i golvet så är enhetens omkrets tillverkat i ett stöttåligt material.
På ovansidan av OBDII verktyget finns en USB port där du kan koppla in ytterligare bildiagnosenheter som exempelvis oscilloscope, endoskop, TPMS (däcktrycksövervakningssystem), batteritestare och USB skrivare mm.



Det som vi blir särskilt imponerade på med denna diagnosenhet är den mycket hjälpsamma funktionen AI (Artificiell Intelligens) kodtolkning och reparationsvägledning. Låt säga att du får upp en felkod i din bil och med bara ett enkelt klick på denna AI funktion så får du vägledning och steg för steg instruktioner hur du ska kunna lösa detta fel eller felkod.
Förutom att detta OBD2 verktyg är bidirectional, med det menas alltså att du kan prova, starta eller aktivera bilens olika komponenter och delar i dess moduler så har den en otrolig mängd fina och verkligen hjälpsamma data när du kör funktionen LIVE DATA.
Du kan enkelt se som exempelvis värden på misständningar, syresensorerna, gasspjäll och ABS givarnas utslag med mera och med mera. Det är en stor mängd funktioner och möjligheter du får med denna X-60. När du skaffar X-60 från UDIAG så får du 2-års fria uppdateringar



Handlar du denna fina och högkvalitets OBD2 felkodsläsare från Volvosweden.se så får du hela 15% rabatt.
Rabattkoden är VolvoswedenSeOFF
Du kan enkelt klicka hem denna scanner från den här länken med automatiskt 15% rabatt i kassan

Vill du se vår video recension på Youtube om denna X-60 från UDIAG så hittar du den här nedan.
UDIAG X-60 OBD2 diagnostikverktyg bildiagnostik felkodsläsare livedata artificial intelligence AI



Dela den här nyheten
Social Sharing: Facebook
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook Like:


Kommentarer
Det finns inga kommentarer.
Skriv en kommentar
Du måste logga in för att skriva en kommentar.

Translate panel
Profilbilder
265 Användare (3.41%)
Har redan en avatar.
Klotterplank
Du måste logga in för att posta ett meddelande.

16-04-2026 21:21
Tror min tank mätare lever sitt egna liv.. Tom tank enligt den men kan bara tanka 40l. Har 60l tank.

27-03-2026 21:54
Snart dyker avsnitt 2 Tummen upp upp på den V70 Fas2 som vi lagt timmar på att felsöka. Del 1 finns här https://youtu.be/d
Sn3P1ssS4s?si=Xd3H
f...oQyr2dDN5O


19-03-2026 23:19
Ja du har varit här länge Braweis Holy. Det kommer en liten present till dig.

18-03-2026 23:00
Shit!! Har jag varit här i 20år nu ?? BALL ju.. Skicka på du.. HAr svarat på PMet ..

18-03-2026 01:14
Shoutout till Volvoswedens Administratör Braweheart !! Kan vi får skicka en OBD2 diagnos scanner till dig ?? Greetings

18-03-2026 00:43
Volvosweden är inne på sitt 25 år på nätet. Vi har alltid brunnit för Volvo Holy. Så kul att se er alla Volvo freaks här ! Smile

17-03-2026 22:47
Skönt med lite vår nu i luften. Snart sommarhjulen på igen thumpsup

Inloggade användare
· Besökare: 23

· Inloggade användare: 0

· Registrerade användare: 7,791
· Senast registrerade användare: Conny76
Besök oss även här




Senaste Blogg inlägg
Senast i Betygsätt Volvon
Volvo 740
Senaste downloads
· Volvo V70 S60 S80 Reläe...
· Volvo 66 instruktionsbok
· Byte generator och spän...
· Byte av spolarvätskebeh...
· Byta geartronic växelsp...
· Replace ignition coils V...
· Rengöring av vevhusvent...
· Lösning på automatväx...
· Styrväxelns delar och f...
· Byta inre och yttre styr...
Senaste videoklipp
Senaste Video Kommentar
· Nu ska dem nog fungera ige...
· Bilderna funkar inte här..
· Det är ju inte instrument...
· :thumpup
· Bra visat, MEN kom ihåg a...
92,273,841 unika besök